Lisatagatise abil eluasemelaenu suurendamine võib kujuneda heitlikul kinnisvaraturul rahanduslikuks enesetapuks, ütles Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman.
- Lisatagatise abil eluasemelaenu suurendamine võib kujuneda heitlikul kinnisvaraturul rahanduslikuks enesetapuks. Foto: PantherMedia/Scanpix
„Ehkki pangad on lisatagatistega laenamisele ka regulatsioonidega proovinud kätt ette panna, ehkki terve põlvkonna jagu inimesi sai masuperioodil sellega tugevalt kõrvetada, on uus generatsioon kodu ostmisel ja laenu võtmisel taas väga hooletuks muutunud,“ rääkis Sooman.
„Kodu ostmine ilma omafinantseeringuta ja selle nimel vanematekodu panti panemine on turu languse korral rahalises mõttes võrreldav ennastsalgava hävituslenduri viimse tööga,“ tõi ta võrdluse. „Mis juhtub, kui maailma tabab järgmine finantsvapustus ja kas või ajutiselt kaob nii laenumaksevõime kui objekti turuväärtus? Me ei näe täna suurt kriisi ette, aga soovin rõhutada - plaan B peab suurte rahadega opereerides alati olemas olema. Ja kõikide perekonnavarade mängu panemine ei kõla üleüldse mingisuguse plaanina,“ lausus ta.
„Kui sul raha pole, siis pane lisatagatiseks mõni söötis põllumaa või ela üürikorteris, aga ära riski kõigega, mida su perekond on aastakümnete jooksul üles ehitanud,“ lisas Sooman.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.